Wyszukiwarka

wyszukiwanie zaawansowane
Jak mówi przysłowie, przez żołądek do serca. A u nas – do mózgu, bo studia na kierunkach dotyczących żywności rozwijają głównie ten organ. W menu UPWr oferuje technologię żywności i żywienie człowieka, technologię i organizację gastronomii, żywienie człowieka i dietetykę i zarządzanie jakością i analizę żywności. Bon appetit!
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/studia-zwiazane-z-zywnoscia-z-czym-to-sie-je-3849.html
Troje studentów Uniwersytetu Przyrodniczego zakwalifikowało się do programu TopMinds. To Igor Turkiewicz, Karolina Tkacz – doktoranci prof. Anety Wojdyło oraz Marta Kawicka z I roku weterynarii.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/studenci_upwr_w_programie_topminds-229.html
Pierwsze doświadczenia sadownicze pod szyldem UPWr prowadzono w gospodarstwie Psie Pole pozyskanym na rzecz uczelni w 1946 roku. Dzisiaj 20-hektarowa stacja badawczo-dydaktyczna w Samotworze to przede wszystkim miejsce badań naukowych i kształcenia studentów.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/sadownictwo_na_tym_sie_znamy-263.html
Profesor Bogusław Buszewski, światowej sławy chemik i przewodniczący Konwentu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, nie tylko o współpracy naukowców z biznesem.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/konwent_wsparcie_dla_uczelni-654.html
W życiu kieruje się zasadą z Dezyderaty – być w zgodzie ze wszystkimi, o ile to możliwe, nie wyrzekając się siebie. Adam Szewczuk chciał być lekarzem, ale zajął się naukowo ogrodnictwem i dzisiaj nie tylko o brzoskwiniach wie prawie wszystko.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/adam_szewczuk_w_zgodzie_ze_soba_i_z_ludzmi-719.html
W 1998 roku ukończył na Akademii Rolniczej we Wrocławiu studia na kierunku inżynieria środowiska z wyróżnieniem. W trakcie doktoratu miał propozycje pracy naukowej w Niemczech. Hydrolog Mirosław Wiatkowski został członkiem Komisji ds. Ochrony Powierzchni Wyższego Urzędu Górniczego.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/nasz_czlowiek_wsrod_gornikow-805.html
Jak pachną ludzie lub zwierzęta z zakażeniem wirusowym i czy można do ich diagnozowania wykorzystać psy? Jakie związki wzbogacające żywność wpływają korzystnie na mikrobiom jelitowy człowieka? Odpowiedzi na te pytania szukać będą dr Anna Matczuk i dr Sabina Lachowicz, których projekty zdobyły finansowanie w ramach programu Sonata 16 NCN.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/wech-i-mikrobiom--czyli-sonata-16-i-dwa-granty-na-upwr-3572.html
Wiosna w tym roku zbliża się wyjątkowo powoli, jednak nadszedł już czas by zająć się trawnikami, które o tej porze roku wymagają szczególnej pielęgnacji. Murawy są ważnym elementem ekosystemu, a zimą narażone są na znaczne uszkodzenia. Zajmują nawet 90% powierzchni terenów zieleni, a w ogrodach przydomowych tworzą niepowtarzalne tło do małej architektury. Na najczęściej zadawane pytania dotyczące ich pielęgnacji odpowiada profesor Karol Wolski z Instytutu Agroekologii i Produkcji Roślinnej.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/eksperci-upwr-jak-dbac-o-trawnik-3511.html
Prof. Tomasz Janowski z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wybitny specjalista z zakresu endokrynologii, o wyróżnieniu doktoratem honoris causa przez UPWr, zmianach w medycynie weterynaryjnej i zasadach ważnych w życiu.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/prof_janowski_doktorem_honoris_causa_upwr-61.html
14 marca 1968 roku na wrocławskich uczelniach rozpoczął się dwudniowy strajk okupacyjny. Strajkowano też na Wyższej Szkole Rolniczej – dzisiejszym Uniwersytecie Przyrodniczym. W obronie demokracji i przeciwko cenzurze.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/bunt_studentow_przeciwko_cenzurze-827.html

Rezultaty: 1161 - 1170 z 148 podstron

  • 1
  • 116
  • 117
  • 118
  • 148