Wyszukiwarka

wyszukiwanie zaawansowane
Projekt badawczy realizowany przez prof. Pawła Swianiewicza z Instytutu Gospodarki Przestrzennej dotyczy struktur lokalnej władzy i stylów politycznego przywództwa w polskich samorządach. W tym roku rozpoczną się badania terenowe, wstępne wnioski będą znane za rok.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/prof-swianiewicz-zbada-polskie-samorzady-3763.html
Przyzwyczailiśmy się, że niepełnosprawność jest w domyśle ruchowa. Tymczasem z roku na rok przybywa studentów z problemami psychicznymi. O studiowaniu opowiadają studenci niepełnosprawni, o formach pomocy – pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/studenci_niepelnosprawni_na_upwr-167.html
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wraz z ośmioma europejskimi uczelniami stara się o wejście do Europejskiej Sieci Uniwersytetów. Wniosek do Komisji Europejskiej składać będzie koordynator konsorcjum – Universidad de Extremadura z Hiszpanii.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/eu-green-upwr--zrownowazony-rozwoj-i-europejska-siec-uniwersytetow-3732.html
Odra nie jest rzeką zbyt zasobną w wodę, a w lipcu na odcinku między Ścinawą a Głogowem, jej głębokość wynosiła miejscami tylko 28 cm! To sytuacja ekstremalna, nazywana suszą hydrologiczną. Czy możemy to zmienić? Tak, ale tylko gdy zawalczymy o to wszyscy wspólnie – mówi dr Radosław Stodolak z Zakładu Modelowania Hydrodynamicznego UPWr.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/eksperci-upwr-o-odrze--wody-w-rzece-jest-coraz-mniej-a-to-przepis-na-katastrofe-3874.html
Zmiana klimatu to jeden z najpoważniejszych problemów z jakim borykają się naukowcy w ostatnich dekadach. Widmo kataklizmów wybrzmiewa jeszcze głośniej w tym roku, w 25. rocznicę powodzi tysiąclecia we Wrocławiu. Studia na kierunkach takich jak inżynieria środowiska, ochrona środowiska, odnawialne źródła energii czy gospodarka odpadami pozwalają nie tylko zdobyć ciekawy zawód, ale też zmierzyć się z problemami, z jakimi zmagamy się w dobie kryzysu klimatycznego.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/ziemie-mamy-jedna--nauczmy-sie-o-nia-dbac-3851.html
Dr Cécile Neuvéglise z Francuskiego Narodowego Instytutu Rolnictwa, Żywności i Środowiska (INRAE), doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu o możliwościach drożdży i ich tajemnicach, o bioinformatyce w biotechnologii i przyszłości francuskich winnic.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/dr-neuveglise--drozdze-to-fascynujacy-model-badawczy-4355.html
Prof. Bożena Obmińska-Mrukowicz, kierownik Katedry Farmakologii i Toksykologii, przez studentów uważana za jednego z najlepszych nauczycieli akademickich na Uniwersytecie Przyrodniczym: – Nie da się oddzielić dydaktyki od nauki. Dobry nauczyciel musi być też dobrym naukowcem, bo jego zadaniem jest przekazywanie wiedzy najnowszej i na najwyższym poziomie.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/prof-obminska-mrukowicz--zawsze-mam-czas-dla-studentow-3669.html
Dr Maciej Oziembłowski, nasz ekspert w powołanym niedawno szlaku kulinarnym „Smaki Dolnego Śląska”, o znaczeniu produktu regionalnego, europejskiej ochronie tradycyjnej żywności i możliwościach polskich producentów.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/iv_swieto_sera_i_wina_tradycja_czyli_nowoczesnosc-524.html
Od ponad 40 lat tańczą na uczelnianych uroczystościach, jeżdżą po świecie Polonię wzruszając do łez, a wśród tubylców budząc niemałe zaciekawienie. O życiu w i z „Jedliniokiem” opowiada jego kierownik – Henryk Brzezicki, a że polski folklor nie jest obciachem udowadniają członkowie zespołu.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/jedliniok_podbija_swiat-532.html
Polska wykorzystuje swój hydropotencjał zaledwie w 20 procentach. Wciąż nie doceniamy, jak ważnym źródłem energii może być woda – uważa prof. Robert Kasperek z Instytutu Inżynierii Środowiska UPWr. – Tymczasem zwiększenie udziału energetyki wodnej choćby o kilka procent to poprawa bezpieczeństwa energetycznego kraju.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/hydroenergia--czysta--tania--stabilna-3773.html

Rezultaty: 1421 - 1430 z 147 podstron

  • 1
  • 142
  • 143
  • 144
  • 147