Wyszukiwarka

wyszukiwanie zaawansowane
Głównym celem powołania Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Złotówku jest możliwość prowadzenia badań naukowych z zakresu szeroko rozumianych nauk rolniczych i leśnych. Możliwe jest także prowadzenie badań z innych dziedzin i dyscyplin naukowych. Na terenie LZD możliwa jest realizacja prac dyplomowych, zarówno dla studentów I jak i II stopnia, a także tematów prac doktorskich z zakresu ekologii i behawioru zwierząt, gospodarki leśnej, a także szeroko pojętej ochrony przyrody czy też ochrony (...)
https://zlotowek.upwr.edu.pl/badania-naukowe
w sprawie powołania Rady ds. Badań Naukowych Ośrodka Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
https://bip.upwr.edu.pl/akty-prawne/zarzadzenia/zarzadzenia-rektora/2020-rok/zarzadzenie-nr-3482020-rektora-uniwersytetu-przyrodniczego-we-wroclawiu-z-dnia-13-listopada-2020-roku-350.html
w sprawie powołania Rady Naukowej, na czas trwania projektu, tj. określony w umowie o realizację projektu, do realizacji projektu „BioSciUniversity” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
https://bip.upwr.edu.pl/akty-prawne/zarzadzenia/zarzadzenia-rektora/2019-rok/zarzadzenie-nr-62019-rektora-uniwersytetu-przyrodniczego-we-wroclawiu-z-dnia-15-stycznia-2019-roku-6.html
Okres wiosenny to czas, w którym wysiewamy rzeżuchę, bo jest tradycyjnym elementem świąt Wielkanocnych. Ale powinna pojawiać się częściej w naszej diecie – radzi dr Cecylia Uklańska-Pusz.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/eksperci-upwr-jak-siac-rzezuche-i-inne-kielki-3502.html
Rektor, prorektorzy oraz dziekani i prodziekani kadencji 2016-2020 odebrali nominacje.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/madrze_i_sprawiedliwie_nominacje_nowych_wladz-757.html
W najnowszym odcinku podcastu eksperci z UPWr – dr Cecylia Uklańska-Pusz z Katedry Ogrodnictwa i prof. Artur Gryszkin z Katedry Technologii Rolnej i Przechowalnictwa opowiadają o tym, które grzyby są najbardziej trujące, jak rozpoznać grzyby jadalne i czy grzyby z The Last of Us istnieją naprawdę.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/grzyby-internetem-natury-4092.html
Pozwalają się zanurzyć w innym świecie, oczyścić umysł, złapać oddech i perspektywę – o swoich pasjach opowiadają dr Ewa Chwałko, dr Marta Czaplicka, prof. Arkadiusz Dyjakon oraz prof. Wojciech Pusz.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/nauka-i-sport-niecodzienne-pasje-pracownikow-upwr-3491.html
Złoty Krzyż Zasługi prof. dr hab. inż. Bernard Kontny (2023) Srebrny Krzyż Zasługi prof. dr hab. lek. wet. Andrzej Gaweł (2023) dr inż. Teresa Skiba (2023) Medal Złoty za Długoletnią Służbę dr hab. inż. Anna Czubaszek, prof. uczelni (2022) dr hab. inż. Piotr Gołuch, prof. uczelni dr hab. inż. Maciej Oziembłowski, prof. uczelni dr inż. Andrzej Kocowicz Dorota Ficoń Zofia Górska (2023) Elżbieta Nawłoka (2022) Medal Srebrny za Długoletnią Służbę prof. dr hab. inż. Robert Kupczyński (...)
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/lista-nagrodzonych
Przed nami szczyt sezonu grzybowego. Na jesienny wysyp czekają miłośnicy borowików, podgrzybków, maślaków i kurek. Dr Cecylia Uklańska-Pusz z Katedry Ogrodnictwa UPWr podpowiada, jak zbierać grzyby i która z metod ich przetwarzania jest najlepsza.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/eksperci-upwr--suszyc--marynowac--mrozic-jak-zbierac-i-przetwarzac-grzyby-4117.html
Jakie grzyby powinny znaleźć się na świątecznym stole? Suszone, marynowane, czy świeże? Z czym je łączyć, by były jeszcze zdrowsze i łatwiej strawne? M.in. na te pytania odpowiada dr Cecylia Uklańska-Pusz z Zakładu Uprawy Warzyw, Grzybów i Roślin Zielarskich UPWr.
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/eksperci-upwr--na-swieta-polecam-borowiki-i-podgrzybki--ale-tez-shiitake-4217.html

Rezultaty: 21 - 30 z 61 podstron

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 61