Józef Sowiński

prof. dr hab. Józef Sowiński

Urodził się 12 lutego 1963 r. w Zduńskiej Woli w woj. łódzkim. Świadectwo dojrzałości uzyskał w 1983 r. w Technikum Rolniczym w Wojsławicach. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej we Wrocławiu, które ukończył w 1988 r. Bezpośrednio po nich rozpoczął pracę w Katedrze Szczegółowej Uprawy Roślin jako asystent stażysta. Stopień doktora nauk rolniczych otrzymał w 1996 r. na podstawie pracy pt. „Wpływ niektórych czynników agrotechnicznych na wysokość i jakość plonu nasion facelii błękitnej (Phacelia tanacetifolia Benth.) na dwóch kompleksach glebowych”. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2005 r., przedkładając rozprawę pt. „Wpływ sposobu uprawy i nawożenia azotem na plonowanie pszenicy ozimej przeznaczonej na kiszonkę i ziarno”.Od 2007 r. został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a w 2013 otrzymał tytuł naukowy profesora.

Odbył długoterminowe staże naukowe w Danii (1994, 2001, 2002) i Wielkiej Brytanii (1997) oraz krótkoterminowe na Słowacji (2003). Był prodziekanem na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym (w kadencjach 2008–2012, 2012-2016). W kadencji 2016-2020 został wybrany prorektorem ds. studenckich i edukacji. Kierował 15 pracami inżynierskimi i 38 magisterskimi. Wypromował 1 doktora nauk rolniczych. Jest współautorem 1 podręcznika. Uczestniczył w pięciu międzynarodowych projektach edukacyjnych w ramach programu TEMPUS realizowanych w Środkowej Azji: Kirgistan, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan, a także w Turcji, Rosji. Brał czynny udział w kilkunastu konferencjach międzynarodowych i kongresach (w Jugosławii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach, Danii, Włoszech, Bułgarii, na Łotwie, w Irlandii i Szwajcarii). Uczestniczył w misjach naukowych w Turcji i Chinach. Kierował 3 projektami badawczymi i uczestniczył w 6 jako wykonawca lub główny wykonawca.

Na całokształt dorobku publikacyjnego prof. dr hab. Józefa Sowińskiego składa się 248 prac, w tym 139 oryginalnych rozpraw naukowych.Spośród ważniejszych osiągnięć naukowych należy wymienić: udoskonalenie agrotechniki roślin pastewnych drobnonasiennych (koniczyna, lucerna, facelia) w uprawie na nasiona, ocena plenności i wartości pokarmowej roślin pastewnych w uprawie polowej (w siewie czystym i współrzędnym), gospodarka rolnicza na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, aklimatyzacja sorga cukrowego i ziarnowego do polskich warunków siedliskowych z wykorzystaniem do celów paszowych, konsumpcyjnych i biotechnologicznych, optymalizacja nawożenia sorga cukrowego.